Linkedin icon
Wyceń projekt

Panic Buy w B2B – unikaj jak ognia

panic buy
panic buy

Jeśli obudziliście się w środku nocy z genialnym pomysłem, jak wyprzedzić konkurencję, a plan obejmuje znaczącą inwestycję, najpierw weźcie głęboki oddech. Lepiej wypijcie szklankę wody, by zdusić .

W książce Thinking, Fast and Slow (2011) Kahneman opisuje szybkie myślenie jako jeden z dwóch systemów myślenia. Choć jest naturalny i ma swoje zadania, to jednak może prowadzić do serii błędów poznawczych. Szczególnie jeśli przeszkodzi wolnemu myśleniu, które jest niezbędne przy dokonywaniu przemyślanych inwestycji.

OK, to wydaje się proste i logiczne. Jednak czy wiecie, na czym polega złożoność procesu wdrożenia inwestycji, np. w rozwiązania IT. Jak w takim razie powinna wyglądać droga do ROI?

Krok 1: Określcie konkretny problem

Zanim podejmiecie decyzję o inwestycji, zastanówcie się, co tak naprawdę jest potrzebne waszej firmie. Przedyskutujcie to z dyrektorami każdego działu. Zacznijcie od analizy obecnych procesów i zidentyfikujcie obszary do usprawnienia.

Jakie problem chcecie rozwiązać? Może o brak automatyzacji w zarządzaniu energią, a może nie monitorujecie KPI lub warto byłoby mierzyć inne wartości w przejrzysty sposób? Kłopoty z konserwacją sprzętu turbin i maszyn, słabo zarządzana platforma B2B, wpisywanie wszystkiego ręcznie w Excel – to tylko przykłady.

Wiadomo też, że nie zawsze potrzebujecie nowych technologii, tylko chcecie zoptymalizować te, z których już korzystacie.Możecie zrobić to sami – pobierzcie naszą checklistę, która ułatwi wam to zadanie.

Krok 2: Poznajcie dostępne rozwiązania

Kiedy już wiecie, co wymaga poprawy, pora na poznanie i zrozumienie przeznaczenia dostępnych technologii. Być może dlatego tu trafiliście. Na rynku wciąż brakuje przystępnie podanej wiedzy, szczególnie dla osób spoza środowiska IT, które chcą zrozumieć, jak coś działa bez analizy linijek kodu.

Dla firm przemysłowych i OZE istnieje wiele technologii, które można dostosować do specyficznych potrzeb każdej organizacji. Poniższe to tylko kilka z nich:

Predictive Maintenance – przewidywanie awarii na podstawie analizy danych

Big Data i analityka danych – np. do przewidywania konserwacji i optymalnego ustawienia pracujących maszyn

Integracja SCADA, ERP i IoT – być może nie tylko dostarczenie danego systemu do monitorowania, lecz także zsynchronizowanie ich (np. dzięki ETL)

Marketplace B2B dla OZE – wsparcie dla osoby zarządzającej platformą – opracowanie planu optymalizacji i automatyzacji procesu oraz usprawnieniu istniejącej już platformy.

Dobra, dobra. Interesuje mnie cena. W przypadku tego typu usług zawsze jest wyceniania inaczej. Sami najwięcej wywnioskujecie z widełek, jeśli firmy podają je w case study czy use case’ach. To nie będzie dokładnie to, czego powinniście oczekiwać. Należy wziąć pod uwagę zakres usługi, rodzaj technologii, czas trwania projektu czy liczbę członków wynajętego zespołu.

Skontaktowanie się z firmą na wcześniejszym etapie daje wam jednak szereg przewag: wcześniej poznacie podejście potencjalnego partnera, łatwiej zdobędziecie wiedzę i poznacie upragnioną informację o cenie.

Jeżeli do tej pory nadal nie kontaktowaliście się z potencjalnymi partnerami, wykonaliście kawał samodzielnej pracy. Brawo wy! Na tym etapie dysponujecie jednak wiedzą, dzięki której zadacie odpowiednie pytania. Warto też rozważyć już zbieranie ofert, czy to przez bezpośredni kontakt, czy to maile lub formularze na stronach poszczególnych firm.

Krok 3: Wybór kontrahenta

Wybór dostawcy IT to nie tylko kwestia ceny, choć naturalnie będziecie porównywać oferty także pod tym względem.

Jednak warto zwrócić uwagę także na:

  • Doświadczenie w waszej branży – czy firma dysponuje zespołem, który rozumie specyfikę waszej działalności czy może jest od wszystkiego?
  • Od którego momentu angażuje się wasz partner?
    Być może przyszły kontrahent właśnie czeka, aż sam pokonasz drogę od stworzenia koncepcji do momentu zakupu i zaakceptujesz jego ogólną ofertę?

Elastyczne podejście

Dobry software house zadba o was od momentu, który sami wybierzecie. Macie jakieś pytania, powinniście mieć z nim łatwy kontakt. Konsultacje, zapewnienie niezależnego analityka, doradztwo w wyborze usług i technologii to komfort, na który możecie sobie pozwolić, jeśli wasz partner jest od rozwiązywania waszych problemów, a nie dostarczania usługi, z której nie będziecie zadowoleni.

Integracje z tym, co macie

Czy softwarehouse każe ci wymieniać już istniejące systemy IT? Zapewne tego nie potrzebujecie i nie chcecie, bo programiści potrafią integrować istniejące narzędziaz nowymi, mierzyć potrzebne wartości wyświetlane w KPI i dostosować się pod wasze potrzeby.

Krok 5: Decyzja o zakupie – minimalizowanie ryzyka

Jeśli doszliście do tego etapu, powinniście być wyposażeni nie tylko w wiedzę, lecz także w materiały, z których skorzystacie z dyskusji na temat zakupu.

Na tym etapie powinniście mieć indywidualną ofertę, która podsumowuje całą ścieżkę zakupową. Dobra firma opisze wam to, co ustalaliście:

✅ jak rozumie sytuację waszej firmy

✅ analizę problemu i potrzeb

✅ ustaloną koncepcję i rekomendacje, w tym planu działań

✅ wyjaśnienie, na czym polega usługa

✅ jaki będzie koszt współpracy

✅ jak zmierzycie, że wdrożone technologie przynoszą rezultaty

Macie to! Zajrzeliście do worka, zamiast kupować w nim kota.

Krok po kroku – to klucz do sukcesu w wyborze przemyślanej inwestycji.

Rozwój i usprawnienie technologii to strategiczna inwestycja. Podejmując decyzję z odpowiednim zapleczem wiedzy, unikacie marnotrawstwa, oszczędzacie czas i pieniądze, a przede wszystkim dostajecie to, czego oczekujecie, czyli zwrot z inwestycji.

Możecie zacząć sami lub z naszą pomocą.